Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí „Český Barnevernet“ prošla senátem, podepsal ji i prezident – co dál?

Ilustrační foto: Pixabay

Dne 9. září prošla senátem Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí „Český Barnevernet“ a posléze ji podepsal i prezident republiky Miloš Zeman. Tato velice kontroverzní novela zákona děti nechrání, naopak chrání ty neziskové organizace, které si vybudovaly existenci na doprovázení pěstounů, a které schválení tohoto zákona v Poslanecké sněmovně prosadily bez ohledu na to, v jakém stavu se celý systém péče o ohrožené děti nachází. To se ale v žádném případě netýká všech doprovodných neziskových organizací.

 

Je naprosto skandální, že sociální pracovníci OSPOD, kteří nesou za ochranu dětí zodpovědnost v první linii, k odborné diskusi k poslaneckým návrhům nebyli prakticky vůbec přizváni. Ještě šokující je skutečnost, že tato novela zákona obsahuje ustanovení, která jsou zmatečná a v rozporu s platnou právní úpravou!

 

Tato novela zákona prošla třemi čteními, kdy si zástupci účelově vzniklých neziskových organizacích na poslední chvíli prosadili kontroverzní a nebezpečné změny, které byly přijaty. Původně byla novela zákona prezentována tak, že finančně pomůže doprovodným pěstounům a zvýší tak zájem o tuto formu péče o dítě. To byl také důvod, proč pro tuto novelu většina poslanců zvedla ruku. Drtivá většina z nich totiž o následných změnách neměla ani tušení.

 

Jiná situace nastala již v senátu. Občané senátorům zaslali elektronickou formou 78 000 výzev k zamítnutí novely, popisující negativa, která tato novela obsahuje. Přesto většina senátorů pro tuto novelu zvedla ruku a nakonec ji podepsal i prezident republiky Miloš Zeman.

 

Již v rámci kampaně spolku Tradiční rodina z.s. se pod tlakem veřejnosti začali ke konečné schválené verzi vyjadřovat i poslanci. A nebylo jich málo. Mnozí z poslanců, a to i ti, kteří pro tuto novelu zákona hlasovali, budou v nové vládě prosazovat nové pozměňovací návrhy a novelizace tak, aby chránil jak děti, tak jejich rodiče.

 

Spolek Tradiční rodina z.s. bude nadále pokračovat ve své kampani „STOP zavedení Barnevernetu v České republice! – Zákon umožňující odebírání dětí bez soudního rozhodnutí je nutné okamžitě zastavit!“. Jakmile bude sestavena nová vláda, začneme opět tlačit na vládu, politické strany a na poslance, aby byl zákon o sociálně-právní ochraně dětí opět novelizován.

 

Nebyla to jen kampaň, do které se zapojila společnost, ale například i článek v regionálních novinách Váš Region, který vyšel v nákladu 1 500 000 výtisků, který získal velké množství ohlasů. Důležité je, že nyní je téma sociálně-právní ochrany dětí tématem veřejným a politici se před ním nemohou nikam schovat.

 

 

Zda stávající novela zákona zůstane v platnosti, záleží na každém z nás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *