Silné hlasy v Turecku volají po odstoupení od Istanbulské úmluvy

Násilí – zdroj Pixabay

 

10. Července 2019 se konala tisková konference spisovatelů Union of Istanbul Branch, na které žádali o zrušení podpisu Istanbulské úmluvy. Novinářka Sibel Eraslan uvedla, že Istanbulská úmluva je smlouvou podepsanou v rámci „sociologických standardů EU“ během procesu harmonizace Evropské unie (EU), připomněla, že v té době se na univerzitách prováděly práce s různými workshopy a právníky.

 

Novinářka Eraslan prohlásila, že Istanbulská úmluva není schopna ukončit násilí páchané na ženách a nemá žádný konstruktivní a pozitivní dopad na manželství. Dále uvedla, že ve skutečnosti různé země podepsaly tuto smlouvu s různými výhradami.

 

Fidan Ataselim, generální tajemnice „Platformy pro zastavení vražd žen“ zdůraznila, že i když je účelem Istanbulské úmluvy odstranit násilí na základě pohlaví a domácí násilí na ženách, přesto ženy nadále násilím trpí.

 

Noviny „Yeni Akit“, které často publikují názory, že Istanbulská úmluva by měla být zrušena, použily následující prohlášení týkající se návštěvy norské ministryně kultury a pohlaví, Trine Skei Grande u primátora Istanbulu Ekrem İmamoğlu:

 

„Norská ministryně kultury a rovného postavení žen a mužů, Trine Skei, která je zástupcem genderové rovnosti v Norsku, která má být zavedena do naší země v souladu s Istanbulskou úmluvou uzavřenou s EU a navštívila LGBTI příznivce Imamoglu. Poté, co Imamoglu přivítal ministryni ve dveřích, daroval svému hostu také dárek. “

 

Turecký svaz spisovatelů – Screenshot Independent Turkce

 

Prohlášení organizace Turkey Family:

 

„Chceme zrušit Istanbulskou úmluvu, projekt rovnosti žen a mužů a související postupy, které vedly válku proti rodině a terorizovaly společnost a rodinu, než dosáhnou nezvratných etap jako v evropských zemích,“ uvedl Koçak:

 

Turecko podepsalo Istanbulskou úmluvu dne 24. listopadu, v platnost byla uvedena 1.8.2014.
„Úmluva, i když se zdá, že hájí práva žen, je útokem na ženy. Je to útok proti cudnosti, morálce a požehnání. Jedná se o operaci, která značně dehumanizuje svět. Je to démonický útok proti lidské generaci. Říkáme: chraňte rodinu jako první. Rok 2020 prohlašujeme za rok rodiny.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *