Senátoři většinově schválili novelu zákona o OSPODu, nyní trpí jak děti, tak pěstouni

Zdroj Pixabay – Foto 3938030

S velkou slávou byla v září 2021 přijata novela zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, o níž se mluvilo pomalu jako o zázraku, který zvýšením finanční podpory pěstounům zajistí, aby nebyly do ústavní péče umísťovány děti do 3 let. Tolik pohádka k ukonejšení senátorů, kteří i díky kampani spolku Tradiční rodina „STOP zavedení Barnevernetu v České republice!“ jasně věděli, že zákon i přes tři čtení ve Sněmovně obsahuje mnoho paskvilních částí. A přesto jich ze 67 přítomných hlasovalo pro hned 51, proti byli jen tři. Dopady jsou drastické, trpí jak pěstouni, tak děti. Úřady sami v mnoha případech nevědí, jak postupovat.

 

Proč pohádka? Protože už nyní i Česká televize přiznává, že pěstouni dále zoufale chybí a od začátku ledna vychází jeden článek s negativními dopady novely za druhým. Změny totiž začaly platit právě až 1. ledna, kdy stovky především babiček, tet či původně sousedů pěstounských dětí začaly zjišťovat, že nyní mají měsíčně až o 6000 Kč méně. Dítě k nim totiž nepřiřadila neziskovka, ale jsou tzv. nezprostředkovaní, tedy z širší rodiny či komunity a sami se přihlásili, že pomohou s péčí o dítě.

 

Jedná se např. o články:
1) Stát ponížil pěstouny, kteří pečují o děti příbuzných – Zdravé zprávy, 4. 1. 2022
2) Babička mámou – ČT, pořad 168 hodin, 9. 1. 2022
3) Každý měsíc přijdeme o tisíce, zoufají si pěstouni pečující o vnoučata – MF Dnes, 12. ledna 2022
4) Starají se o děti, které by jinak žily v ústavech. Stát jim měří dvojím metrem – Seznam zprávy, 29. 1. 2022
5) Zákon uškodil babičkám s vnoučaty v pěstounské péči. Sebral jim měsíčně tisíce – Deník, 17. 2. 2022

 

Senát měl jedinečnou možnost paskvilní zákon zastavit. Neudělali to s tvrzením, že se vše přežije, ministerstvo udělá rychle nějakou vyhlášku (ta jako bude výše než zákon?) a zázrak se proto určitě bude stejně konat. No, nebude. Je to půl roku od schválení a tři měsíce už pěstouni mají zásadně méně peněz a nikdo netuší, co se bude dít dál. Trpí tím hlavně ty děti, protože pěstouni nemají na zaplacení kroužků, nové oblečení a další potřeby.

 

Spolek Tradiční rodina v rámci kampaně „STOP zavedení Barnevernetu v České republice!“ zpracoval Analýzu novely zákona č. 359/1999 Sb. o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů a další související zákony, kde nejen na tento problém důrazně dopředu upozorňoval. Tato novela musí pryč!

 

V příštím článku přineseme přímá svěděctví dotčených lidí, kterých se tato novela drasticky dotkla.

One Reply to “Senátoři většinově schválili novelu zákona o OSPODu, nyní trpí jak děti, tak pěstouni”

  1. Dobrý den, velice Vám děkuji za Váš článek o novele zákona o OSPOD. Jsem pěstoun prarodič, kterého novela připravila o odměnu pěstouna a tím o 5000 Kč měsíčně. Postavila mě na okraj zájmu společnosti .Pokud budete mít zájem, ráda Vám svůj příběh povím a dám i kontakty na další postižené novelou. Starám se o postiženou vnučku a místo, aby mně stát pomohl, tak mě sebral peníze . . Snažíme se o nápravě jednat s MPSV , ale marně. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *