Mezinárodní petice proti přistoupení EU k Istanbulské úmluvě

Snahy Evropské unie ratifikovat Istanbulskou úmluvu za všechny její členské státy nejsou žádnou novinkou. Mnoho evropských organizací na ochranu rodiny a lidských práv nyní společně organizují mezinárodní petici proti přistoupení EU k Istanbulské úmluvě „Stop gender. Stand for Family – Petition against EU accession to the Istanbul Convention„. Hlavním iniciátorem a organizátorem této mezinárodní petice je polská právnická organizace Ordo Iuris. Ta oslovila i slovenské organizace „Institut pro lidská práva a rodinnou politiku“ a Nadace “Slovakia Christiana“. Petici podporuje i „Slovenský dohovor za rodinu“ a spolek „Tradiční rodina z. s.“.

 

 

Petice je organizovaná prorodinnými organizacemi ze šesti Evropských států z Chorvatska, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska a Španělska. Organizátoři petice žádají Evropskou komisi a její předsedkyni Ursulu von der Leyenovou, aby úmluvu neratifikovala. Úmluvu přitom označují za kontroverzní a ideologickou.

 

„Nesúhlasíme s tým, aby sa Európska únia pokúšala proti vôli viacerých členských štátov harmonizovať trestné právo, vnášať do právnych poriadkov ustanovenia priamo obmedzujúce viaceré základné práva a slobody a nanucovala nebezpečnú ideologickú agendu, uvedl Andrej Ralbovský z Nadace Slovakia Christiana.

 

Podpisy pod petici budou shromažďovány především prostřednictvím stránky stopgenderconvention.org, která má i českou a slovenskou jazykovou verzi. Organizátoři petice argumentují, že v Istanbulské úmluvě jsou mnohá ustanovení, která už jsou v současnosti obsažena v národní legislativě většiny členských států Rady Evropy – včetně České republiky a Slovenska.

 

Když to nejde dveřmi, zkusíme to komínem. EU ale pravidla obcházet nesmí.

 

Když se nepodařilo protlačit ratifikaci Istanbulské úmluvy v jednotlivých členských státech, tak EU zkouší ratifikovat tutu úmluvu za všechny státy.

 

„Na pristúpenie EÚ k Istanbulskému dohovoru nepostačuje ani jednomyseľné rozhodnutie v Rade Európy, ale vyžaduje aj zmenu zakladajúcich zmlúv, ktoré majú charakter medzinárodných zmlúv. Nie je možné obchádzať demokratické pravidlá a uzurpovať si také kompetencie, ktorých sa členské štáty nikdy v prospech EU nevzdali. Ak Európska únia zasiahne týmto spôsobom do suverenitu štátov dnes v ideologickej otázke, môže tento precedens zopakovať kedykoľvek v budúcnosti pri otázkach, napríklad ekonomických,“ zdůraznila jedna ze signatářek petice, slovenská poslankyně Anna Andrejuvová.

 

Petici můžete podepsat zde:

8 Replies to “Mezinárodní petice proti přistoupení EU k Istanbulské úmluvě”

  1. V Istanbulské úmluvě je rovněž nenápadně zakomponován odstavec o tom, že znásilněná žena nemůže být vypovězena ze země a nemůže jí být odepřen azyl. Tudíž plíživá migrace, když to nejde tak, půjde to jinak. Stačí nahlásit znásilnění a je vystaráno. A o celou početnou rodinu taky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *