Jesle se vrátí a bude na ně přispívat stát?

Zdroj: Pixabay

Ne, je to jen naplňování BARCELONSKÝCH CÍLŮ, které ukládají, aby do roku 2020 bylo 33% dětí v jeslích.

 

„Chceme, aby v ČR byla místně a finančně dostupná péče pro děti mladší tří let. Už nyní je v mateřských školách 45 000 dvouletých dětí. Kromě přejmenování přicházíme se stabilním financováním,“ uvedla ministryně Jana Maláčová.

 

Co to jsou Barcelonské cíle?

 

Barcelonské cíle jsou nedílnou součástí Evropské strategie pro růst a zaměstnanost. Ministr Petr Nečas napadá jednu část strategie na zvýšení prosperity EU, konkrétně doporučení Evropské rady, která vyzvala členské státy, které „by měly odstranit překážky účasti žen na trhu práce s přihlédnutím k poptávce po zařízeních péče o děti“. Jedná se přitom o doporučení, která by mělo vést k růstu a vyšší zaměstnanosti. Cílem není hnát rodiče, kteří nemají zájem jít do práce, ale umožnit rodičům, kteří zájem mají, využít možnost péče o dítě „nerodičovskou“ osobou a vrátit se na pracovní trh.

 

Řada rodičů se musí z finančních důvodů vrátit na trh práce dříve než po třech letech. Většina českých domácností je stále závislá na dvou příjmech.

 

V dokumentu není specifikováno, jaká zařízení péče o děti by měly jednotlivé členské státy konkrétně nabízet, nemluví se o kolektivních zařízeních péče o děti. Barcelonské cíle ukládají, aby v roce 2010 mělo 33% dětí do tří let přístup k jakékoli formě péče o děti.

 

Evropský parlament 3.2.2009 v souvislosti s diskuzí nad Barcelonskými cíli kritizoval Českou republiku, že svými návrhy nutí ženy přerušit svojí profesní kariéru za účelem péče o děti.

 

Evropská rada na svém zasedání v Barceloně v březnu 2002 vyzvala členské státy, že by „měly odstranit překážky účasti žen na trhu práce a s přihlédnutím k poptávce po zařízeních péče o děti a struktuře nabídky těchto služeb na vnitrostátní úrovni usilovat o to, aby do roku 2010 byly schopny poskytovat péči pro nejméně 90 % dětí ve věku od tří let do věku povinné školní docházky a pro nejméně 33 % dětí mladších tří let“.

 

Tiskovou zprávu podporují:
Česká ženská lobby, předsedkyně Mgr. Alexandra Jachanová Doleželová
Asociace pro rovné příležitosti, předsedkyně Mgr. Michaela Marksová-Tominová

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *