Stanovy spolku
Stanovy
Tradiční rodiny z.s.
Článek I.
Základní ustanovení
- Název: Tradiční rodina z.s.
- Sídlo: Čajkovského 2514/16, Ústí nad Labem-centrum, 400 01 Ústí nad Labem,
DORUČOVACÍ ADRESA: Pavelčákova 17, 779 00 Olomouc
- IČO: 07681046
- Tradiční rodina z.s. (dále též jen spolek) je právnickou osobou dle zákona
č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, s právem vystupovat v právních vztazích svým jménem, s právní a majetkovou odpovědností z těchto vztahů vyplývající. - Spolek může k podpoře své hlavní činnosti provozovat vedlejší hospodářskou činnost spočívající v podnikání nebo jiné výdělečné činnosti.
Článek II.
Účel spolku
- Účelem spolku je podpora zachování a rozvoje tradiční rodiny, národních tradic, kultury, řemesel a hrdosti na svou vlast. Hájíme a vždy budeme hájit tradiční rodinu, založené na křesťanských principech.
- Spolek je dobrovolným, nevládním a neziskovým svazkem občanů. Sdružuje občany bez ohledu na jejich národnost, náboženskou víru, politickou příslušnost, sociální postavení, profese, zájmy.
- Charakter Spolku je informovat veřejnost napříč společností a proto se spolek vymezuje vůči všem ideologiím i náboženským a je spolkem apolitickým.
- Navazováním kontaktů s formálními i neformálními organizacemi a spolky, podpora rodičů a učitelů sekulárního školství a vymezení se proti skryté indoktrinaci.
- Za účelem naplnění Spolku, především pořádá vzdělávací, přednáškové a osvětové aktivity. Rozšiřuje propagační a informační materiály, organizuje zábavy a kulturní akce, pořádá účelově zaměřené finanční i věcné sbírky, pořádá předkládání legislativních záměrů a vypracovávání legislativních návrhů.
- Spolek má zájem na spolupráci se všemi organizacemi ČR za účelem dosažení primárního společného cíle – významného zlepšení postavení TRADIČNÍ RODINY v ČR, rozšiřování občanských svobod i individuální zodpovědnosti při zachování celospolečenské solidarity.
Článek III.
Podmínky členství ve spolku
- Členem Spolku se může stát každá fyzická osoba starší 18 let s plnou způsobilostí k právním úkonům, který souhlasí se stanovami, cíli Spolku a podá písemnou přihlášku Výkonné radě. Přihlášku ke členství přijímá předseda, který také rozhoduje o přijetí nového člena spolku.
- Zakládajícími členy Spolku je alespoň 5 osob, vedené společným zájmem vést Spolek jako samosprávný a dobrovolný svazek členů. Přihlášku ke členství přijímá předseda. Přijetí za člena se sděluje písemně. Je možné se přihlásit do spolku jako aktivní či pasivní člen.
- Členství zaniká:
- doručením písemného oznámení člena o vystoupení Výkonnému výboru spolku.
- vyškrtnutí z důvodu nezaplacení stanoveného základního členského poplatku.
- vyloučením z důvodů závažného nebo opakovaného porušování stanov, jiných vnitřních předpisů Spolku, usnesení a rozhodnutí orgánů Spolku nebo jiných členských povinností.
- úmrtím fyzické osoby nebo zánikem právnické osoby.
- rozhodnutím Výkonného výboru o vyloučení.
- Člen má právo:
- účastnit se činnosti Spolku a jeho orgánů a být o této činnosti informován.
- účastnit se jednání Výkonného výboru, od 18 let volit orgány Spolku a být do nich volen.
- překládat návrhy, podněty a připomínky k činnosti spolku.
- Členské povinnosti:
- podílet se podle svých nejlepších možností a schopností na naplňování účelu a hlavní
činnosti Spolku. - dodržovat stanovy a ostatní vnitřní předpisy Spolku.
- plnit usnesení a jiná rozhodnutí orgánů Spolku.
- šetřit, chránit a zvelebovat majetek, který slouží Spolku k zabezpečení jeho
činnosti, jakož i usilovat o dobré jméno Spolku. - řádně a včas platit základní členské příspěvky, jakož i jiné poplatky související
s členstvím a činností ve Spolku, pokud o tom příslušný orgán Spolku podle stanov rozhodl. - řádně plnit funkce a úkoly, do kterých byl zvolen nebo kterými byl pověřen.
Článek IV.
Orgány spolku
- Orgány Spolku jsou:
- Výkonný výbor, jako orgán nejvyšší.
- předsednictvo, jako kolektivní statutární orgán.
- Regionální pobočky spadající pod Výkonný výbor jako orgán nejvyšší.
Článek V.
Výkonný výbor
- Výkonný výbor je nejvyšším orgánem Spolku. Schází se nejméně jednou ročně
a je složen ze všech členů Výkonného výboru. Každý člen Výkonného výboru má na schůzi výkonného výboru jeden hlas. - Výkonný výbor svolává předseda Spolku nebo pověřený člen předsednictva Spolku předsedou Spolku prostřednictvím pozvánky zaslané členům Spolku e-mailem.
- Výkonný výbor je usnášeníschopný, je-li přítomna alespoň nadpoloviční většina členů Spolku. V případě, že půl hodiny po plánovaném zahájení není přítomna nadpoloviční většina členů, je výkonný výbor usnášeníschopný v počtu přítomných.
- Předsednictvo je rovněž povinno svolat Výkonný výbor z podnětu nejméně 2/3 členů Spolku. Nesvolá-li v tomto případě předsednictvo Výkonný výbor do 30 dnů od doručení takového podnětu, je ten, kdo podnět podal, oprávněn svolat zasedání výkonného výboru sám.
- Jednání Výkonného výboru může být odvoláno či odloženo způsobem, jakým bylo svoláno.
- Výkonný výbor přijímá rozhodnutí hlasováním. Pro přijetí rozhodnutí je potřeba souhlas nadpoloviční většiny přítomných členů Spolku.
- Výkonný výbor:
- organizuje a řídí činnost spolku a regionálních poboček.
- schvaluje změny stanov a změnu názvu Spolku.
- rozhoduje o zrušení Spolku s likvidací; pro přijetí těchto rozhodnutí je potřeba 3/5 většiny všech členů spolku.
- volí/odvolává předsednictvo Spolku na funkční období 5 let.
- schvaluje rozpočet, zprávu o činnosti a zprávu hospodaření za minulé období.
- přijímá nové členy a rozhoduje o vyloučení člena.
- schvaluje a vydává jednací řád, volební řád, případně další vnitřní předpisy dle těchto stanov.
- dbá o hospodárné využívání a o údržbu majetku Spolku.
- schvaluje výši a splatnost základních členských příspěvků.
- Členové Spolku přítomni na jednání Výkonného výboru se zapisují do listiny přítomných. Tato listina obsahuje název Spolku, sídlo spolku, datum a místo konání Výkonného výboru.
Článek VI.
Předsednictvo
- Předsednictvo je kolektivním statutárním orgánem Spolku, který je složený ze tří členů; předsedy a dvou místopředsedů.
- Funkční období předsednictva je na dobu 5 let. Předsednictvo je voleno/odvoláváno Výkonným výborem.
- Předseda a dva místopředsedové zastupují Spolek navenek samostatně ve všech záležitostech na základě rozhodnutí Výkonného výboru. Předseda má právo veta.
Článek VII.
Regionální pobočky
- S cílem co nejvíce pomáhat zlepšit a zpříjemnit soužití občanů buduje Spolek síť Regionálních poboček.
- Regionální pobočka vznikne v místě, kde je iniciativní skupina minimálně 5 členů Spolku. Na návrh iniciativní skupiny regionu představenstvo Spolku zřizuje Regionální pobočku, potvrzuje její sídlo, jednatele pobočky a oprávnění užívat název spolku: TRADIČNÍ RODINA.
- Jednatel Regionální pobočky je oprávněn jednat jménem spolku TRADIČNÍ RODINA na základě dohody s předsedou spolku v místních záležitostech prostřednictvím usnesení Výkonného výboru, organizovat činnost Regionální pobočky a je za ni zodpovědný předsedovi Spolku. Není-li jednatel současně členem Výkonné rady, má právo se zúčastňovat zasedání Výkonné rady s hlasem poradním. Jednatel předkládá Výkonné radě zaměření činnosti Regionální pobočky na další rok a hodnocení minulého období.
- Regionální pobočka má právo na prostředky, které sama získá, na konkrétní aktivitu Regionální pobočky, a to podle zpracovaného projektu konkrétní aktivity, kterou musí odsouhlasit Výkonná rada v čele s předsedou spolku.
- Regionální pobočka zaniká rozhodnutím Výkonné rady v případě návrhu jednatele Regionální pobočky, nebo v případě závažného porušení stanov a principů činnosti Spolku Regionální pobočkou. Listinu o zániku pobočky podepisuje předseda Spolku,
Článek VIII.
Majetek a hospodaření
- Spolek je organizací, kde případné příjmy budou tvořit členské příspěvky, dary a příjmy z činnosti Spolku a majetku Spolku, Regionálních poboček a budou používány na činnost spolku (po odečtení režijních nákladů, výdajů na organizaci, správu a nutné platby) se vynaloží ve prospěch cílů podle čl. II a III.
- Spolek nepřijímá státní dotace, evropské dotace, finance z tzv. Norských fondů, dotace a granty od jakýchkoliv tzv. „neziskových“ subjektů, a to zejména těch, které svou dotační politikou ovlivňovaly dosavadní politické klima v ČR. Spolek je nezávislý na těchto dotacích.
- Výdaje Spolku jsou zaměřeny na uskutečňování cílů Spolku v souladu s jeho hlavní činností podle těchto stanov a rozpočtem Spolku.
- Hospodařením Spolku je Výkonnou radou pověřen její člen, který je spolu s předsedou odpovědný za řádný výkon hospodaření a vedení účetnictví tohoto Spolku. Hospodaření se uskutečňuje podle ročního schváleného rozpočtu výkonnou radou.
- Majetek spolku je ve vlastnictví Spolku jako celku. O převodech vlastnického práva k majetku, i o jeho nabývání a pozbývání a o všech dalších dispozicích s ním rozhoduje Výkonný výbor.
- Bližší zásady hospodaření s majetkem spolku může upravit vnitřní předpis. Vnitřní předpis může rovněž blíže vymezit podmínky a zásady provozování vedlejší hospodářské činnosti.
Článek VIII.
Okolnosti zániku spolku
- V případě zrušení spolku bude případný zbylý majetek po likvidaci předán na základě rozhodnutí Výkonné rady neziskové právnické osobě, jejíž cíle jsou blízké cílům Spolku.
- Spolek může zaniknout rozhodnutím soudu.
- Na základě rozhodnutí Předsedy, Výkonné rady o dobrovolném rozpuštění nebo sloučené s jiným Spolkem.
- Zaniká-li Spolek dobrovolným rozpuštěním, rozhodne současně Výkonná rada o majetkovém vypořádání.
Článek VIX.
Závěrečná ustanovení
- Záležitosti neupravené těmito stanovami se řídí obecně platnými právními předpisy, zejména zákonem č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
- Tyto stanovy byly projednány a schváleny řádnou schůzí dne 23. 1. 2019
Předseda spolku: Ivana Schneiderová
Místopředseda: Zdeněk Chytra
Místopředseda: Dagmar Kuricová
Člen: Marie Švédová
Člen: Jan Machus